stiahnuť (1)

Aktuality zo sveta Wizz Air: Zmeny vo flotile a smerovanie k udržateľnosti

výlučné využívanie lietadiel Airbus A321neo na svojej základni na londýnskom letisku Luton (LTN) do roku 2025. Momentálne táto nízkonákladová letecká spoločnosť disponuje flotilou 11 lietadiel zaparkovaných na LTN, pričom priemerný vek týchto lietadiel je tri roky​1​.

Modernizácia flotily s novou generáciou lietadiel v Lutone už presiahla 50% a očakáva sa, že do dvoch rokov dosiahne 100%. Airbus A321neo spoločnosti Wizz Air má kapacitu 239 pasažierov v jednoriedkovej konfigurácii. Tieto nové lietadlá prinášajú významné výhody – o 50% nižšiu hladinu hluku, o 20% nižšiu spotrebu paliva a o 50% nižšie emisie oxidu dusíka v porovnaní s lietadlami predchádzajúcej generácie. Aktuálne môže Airbus A321neo letieť až s 50% zmesou udržateľného leteckého paliva (SAF)​1​.

Yvonne Moynihan, riaditeľka pre korporátne záležitosti a ESG vo Wizz Air, k tomu uviedla: „Londýn je pre Wizz Air dôležitým trhom a ostáva v centre našej pozornosti pre pokračujúce investície. Už teraz sme lídrom v oblasti udržateľnosti, prevádzkujeme najmladšiu flotilu v Európe najefektívnejším spôsobom. Sústredíme sa na technológiu a inovácie a sme presvedčení, že obnova flotily je kľúčovým riešením, ktoré je tu a teraz dostupné na zníženie emisií z leteckej dopravy“​1​.

Emisie uhlíka na pasažiera/km vo Wizz Air dosiahli v roku 2023 hodnotu 53,8 gramov, čo je jedna z najnižších hodnôt v regióne. Nízkonákladová letecká spoločnosť pokračuje v ambicióznom programe obnovy flotily so špičkovými, úspornými lietadlami.

Spoločnosť Wizz Air zároveň vytvára stratégiu nákupných dohôds dodávateľmi pre budúcnosť a už uzavrela partnerstvá s firmami ako Neste, OMV a Cepsa. V apríli 2023 oznámila Wizz Air svoju prvú investíciu do spoločnosti vyrábajúcej biopalivá, Firefly Green Fuels, ako ďalšiu podporu rastu SAF vo Veľkej Británii. V máji 2023 investovala táto nízkonákladová letecká spoločnosť do amerického start-upu Clean Joule, ktorý sa špecializuje na SAF. Wizz Air plánuje dlhodobo spolupracovať s Airbusom na exporte potenciálu vodíkom poháňaných lietadiel. Tieto partnerstvá dokazujú záväzok spoločnosti znižovať intenzitu emisií do roku 2030.

Tieto najnovšie kroky sú súčasťou dlhodobej stratégie spoločnosti Wizz Air zameranej na udržateľnosť a inovácie. Sú svedectvom toho, ako letecký priemysel aktívne reaguje na výzvy spojené s klimatickými zmenami, a zdôrazňujú úlohu, ktorú môžu hrať nízkonákladové letecké spoločnosti pri hľadaní riešení. Táto dynamická spoločnosť je pripravená na budúce výzvy a je odhodlaná urobiť všetko pre to, aby bola súčasťou riešenia.

Ostatné články