stiahnuť (1)

Strata za prvý kvartál 2022

Londýn/Budapešť 11. júla (TASR) – Maďarská nízkonákladová letecká spoločnosť Wizz Air, kótovaná na burze v Londýne, vykázala za uplynulý štvrťrok prevádzkovú stratu, ale očakáva lepšie výsledky počas kľúčových letných dovolenkových mesiacov.

Konkrétne, aerolínie Wizz Air vykázali za tri mesiace do konca júna (1. štvrťrok fiškálneho roka 2022/2023 prevádzkovú stratu 285 miliónov libier (336,94 milióna eur).

A ich tržby na sedadlo a kilometer (RASK), ktoré ukazujú, koľko sedadiel skutočne obsadili, sa znížili o 10 %. Takzvaný faktor obsadenosti dosiahol v sledovanom období 85 % úrovne pred pandémiou ochorenia COVID-19, čo predstavuje pokles o 9 percentuálnych bodov.

Na druhej strane sa výrazne zvýšili náklady na palivo, a to 94 % oproti úrovniam pred pandémiou v dôsledku zdražovania ropy.

Napriek tomu dopravca očakáva v lete zlepšenie príjmov vďaka vyšším cenám leteniek a stúpajúcemu koeficientu obsadenosti, ktorý podľa rezervácií na júl by mal dosiahnuť viac ako 90 % predpandemickej úrovne.

Aerolínie Wizz Air dodali, že vzhľadom na pokračujúci chaos na letiskách zlepšili „agilitu a odolnosť“ svojej siete a upravili svoj rozvrh tam, kde zaznamenali najviac problémov. Spoločnosť počas kľúčového letného obdobia zníži služby o 5 %, aby zaručila plynulejšiu prevádzku.

Ostatné články