stiahnuť (1)

Cena akcíí spoločnosti Wizzair klesá

Spoločnosť Wizz Air oznámila, že rast jej kapacity bude pomalší ako sa očakávalo kvôli problémom s dodávkovým reťazcom a komplikáciami s motorom. Táto informácia spôsobila pokles akcií spoločnosti o viac ako 6%, hoci spoločnosť zaznamenala vyššie zisky v súlade s očakávaniami.

Letecké spoločnosti majú problémy s rozšírením kapacity, aby vyhoveli rastúcemu dopytu po cestovaní po pandémii. Dodávky lietadiel sú spomalené kvôli problémom dodávateľov, ako sú nedostatok pracovnej sily a komplikácie pri získavaní materiálov.

Wizz Air, ktorý prevádzkuje lietadlá Airbus, čelil ďalším problémom, keď Pratt & Whitney v júli oznámil, že viac ako 1 000 motorov musí byť odstránených z lietadiel Airbus a skontrolovaných na prítomnosť mikroskopických trhlín.

Dvanásť motorov Wizz Air bude kontrolovaných od polovice septembra, povedal generálny riaditeľ Jozsef Varadi.

Tieto komplikácie viedli k zníženiu predpovede rastu spoločnosti na 25% z pôvodných 30% v prvej polovici finančného roka.

Akcie Wizz Air klesli o 6,6% v rannom obchodovaní, hoci v priebehu tohto roka vzrástli o približne 16%.

Varadi v prehlásení uviedol, že táto úprava kapacity je reakciou na pretrvávajúce problémy v priemysle.

Napriek týmto prekážkam maďarská letecká spoločnosť očakáva, že splní svoje ročné ziskové ciele v rozmedzí 350-450 miliónov eur a plánuje ďalej rozširovať svoju flotilu.

Varadi tiež povedal, že nové kontroly motorov Pratt a Whitney budú vykonané v menej rušnej druhej polovici roka.

Dodal, že Wizz Air plánuje naďalej rásť, aj keď dodávky lietadiel môžu byť pomalšie. Airbus nedávno oznámil, že získal od Wizz Air objednávku na ďalších 75 lietadiel A321neo.

Wizz Air tiež oznámil plány na expanziu do Gruzínska, Severného Makedónie a Poľska a pridá desať lietadiel do svojej flotily v nasledujúcich týždňoch a 32 do konca roku 2024.

Za prvý štvrťrok spoločnosť zaznamenala čistý zisk 61,1 milióna eur a prepravila rekordných 15,3 milióna pasažierov.

Jej prevádzkový zisk za prvý štvrťrok bol 79,9 milióna eur, v porovnaní so stratou 284,5 milióna v predchádzajúcom roku.

Ostatné články